Pielgrzymka X 2019 r. – Boliwia i Peru – aktualizacja

Boliwia nocą

Moi drodzy jak co roku organizujemy pielgrzymkę dla przyjaciół Ziemi Św., związaną z innymi regionami świata. W tym roku mam nadzieję, iż uda się zrealizować podróż do Boliwii i Peru. Mam już wszelkie szczegóły. Czekam na zgłoszenia. Info kontaktowe na dole strony. Przyjmuję już tylko zapisy na listę rezerwową. Pozdrawiam

TERMIN: 15-31.10.2019
PIELGRZYMKA – PERU i BOLIWIA

„Pod Patronatem DELEGATURY ZIEMI ŚWIĘTEJ”

Dzień 1, Lima.

Wylot z Warszawy lub Krakowa ok. 6.25. Przylot do Limy wieczorem. Powitanie na lotnisku na ziemi Inków i innych narodów andyjskich, transfer do hotelu. W czasie transferu wstępne wprowadzenie do przydatnych paradygmatów andyjskich. Zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Nocleg.

Dzień 2, Lima.
Po śniadaniu, Msza Święta w klasztorze ŚwiętejRóży. Dalej zwiedzanie Limy – Miasta Królów, założonego przez Francisco Pizarrona brzegu rzeki Rimac. Centrum miasta, czyli Lima kolonialna: Plaża de Armas,gdzie znajduje się Pałac Prezydencki, Katedra, Pałac Arcybiskupi, które zostałyodnowione przez polskiego architekta Ryszarda Jaxa Małachowskiego. DworzecKolei Transandyjskiej współprojektu inż. Ernesta Malinowskiego; Kościół iKlasztor Franciszkanów, w którym poza licznymi relikwiami i malowidłamiznajduje się pierwszy limeński cmentarz, zwiedzanie katakumb. Obiad. Wycieczkado Muzeum Złota, będącego zbiorem przedmiotów pochodzących z plądrowanychgrobowców. Kunszt w wykonaniu eksponowanych przedmiotów przeważnie ze złota,stanowi wartośc dodatkową oprócz walorów historycznych i zawartej w nichinformacji wieków minionych. Nocleg

Dzień 3, Lima-Paracas-Nazca
Wczesna pobudka, śniadanie. Przejazd do Paracas.Wycieczka na Wyspy Ballestas (małe Galapagos), z łodzi będziemy mogli podziwiaćfigurę świecznika (Candelabr) wyrzeźbioną na stoku pobliskiego wzgórza.Orientacja głównej osi świecznika (a raczej kaktusa) jest zgodna z konstelacjaKrzyża Południa ,a prostokątna jego podstawa wykazuje wymiary będące krotnościątzw. metra andyjskiego. Następnie opływamy wyspy zamieszkałe przez różnorodnąfaunę. Będziemy obserwować stada lwów morskich, pingwiny Humboldta, kilkagatunków kormoranów, pelikany i wiele innego ptactwa. Dzięki dużej populacjiptaków wyspy te są cennym źródłem guano, czyli odchodów ptasich, które sąjednym z najlepszych nawozów naturalnych. Przejazd do oazy Huacachina. Nazwatego obiektu jest hasłem w starożytnym jezyku keczua: nazwa Huaca oznaczałasakralne miejsce energetyczne, natomiast china, oznaczała żeński charakter tegomiejsca. Było wiec to miejsce pielgrzymek związanych z kultem płodności ziemi.Obecnie jest to niewielka miejscowość wypoczynkowa leżąca wśród wydm, któreukazują andyjskie spojrzenie jako ciało kobiece. Myśląc o rezultatach procesusynkretyzmu zrelaksujemy się w cieniu palm nad małym jeziorkiem otoczonymstromymi wydmami. Przejazd do Nazca, zakwaterowanie w hotelu, Msza Święta wkaplicy hotelu, kolacjai nocleg.

Dzień 4, Nazca – Arequipa
Msza Święta w kaplicy hotelu. Fakultatywnie:przelot awionetką nad liniami Nazca (lot odbywa się w zależności od warunkówpogodowych) gigantycznymi wzorami geometrycznymi i rysunkami zwierząt wyrytymina płaskowyżu. Przejazd do Arequipy słynną autostradą Panamericana, któraciągnie się niemal nieprzerwanie przez obie Ameryki, od Alaski aż po ZiemieOgnistą. Nieco monotonny krajobraz nadbrzeżnej pustyni urozmaicają tętniąceżyciem zielone doliny nawadniane wodą. Obiad. Na kilometrze 967 opuszczamyPanamerykanę i górską drogą asfaltową dojeżdżamy do Arequipa. Zakwaterowanie whotelu. Nocleg.

Dzień 5, Arequipa
Śniadanie, Msza Święta. Zwiedzanie miasta orazzałożonego w 1570 roku klasztoru Świętej Katarzyny (Santa Catalina),najważniejszego i największego pomnika religijnego Peru, który do dzisiajzachował charakterystyczny styl dla XVI i XVII w. Wizyta w Katedrze. Obiad.Wolne popołudnie, nocleg w Arequipa.

Dzień 6, Arequipa-kanion Colca
Śniadanie. Wycieczka do Kanionu Colcaznajdującego się w odległości 165 km na północny-zachód od Arequipy. Drogaprowadzi przez tereny Rezerwatu Narodowego Salinas i Aguada Blanca, któryzostał założony w celu ochrony dziko żyjących vicuñii – najszlachetniejszegogatunku wielbłądowatych. Zobaczymy również hodowlę drugiego co do ważnościhandlowej gatunku tych zwierząt – alpakę i wiele gatunków ptactwa. Przejedziemyprzez krater wygasłego wulkanu Chucura. Najwyższy punkt na tej trasie znajdujesię na wysokości 4910 m npm. Rozrzedzone powietrze i chłód może dawać się weznaki, lecz warto się chwile zatrzymać, gdyż roztaczają się stamtąd wspaniałewidoki na okolice i otaczające wulkany. Dojeżdżamy do kanionu Colca w okolicymiejscowości Chivay. Po drugiej stronie góruje wulkan Mismi, z któregolodospadów rodzi się potężna rzeka Amazonka. Zakwaterowanie w hotelu. MszaŚwięta w Chivay. Możliwość kąpieli w gorących źródłach, kolacja i nocleg.

Dzień 7, Colca -Puno
Wczesna pobudka. Jest to wysiłek, któregonagrodą może być zobaczenie kondora królewskiego ptaka Andów, w porannym locieprzed wyruszeniem na poszukiwanie pokarmu. W tym celu, po śniadaniu wyjeżdżamydo punktu widokowego Cruz del Condor, skąd możemy również podziwiać surowepiękno najgłębszego kanionu na świecie po raz pierwszy zdobytego przez polskaekipę kajakarzy w 1981roku. Przejazd do Puno, miasta położonego nad najwyżejleżącym jeziorem żeglownym na świecie Titicaca (3850 m npm). Zakwaterowanie whotelu, Msza Święta, kolacja i nocleg.

Dzień 8, Puno-Copacabana-La Paz
Śniadanie. Wycieczka na pływające wyspy luduUros, który podtrzymuje tradycje dawnego zaginionego plemienia, które przedwiekami uciekło na jezioro by odizolować się od zwaśnionych lokalnych plemion.Wyspy zbudowane są z trzciny totora, rosnącej bujnie w płytkich miejscach. Ztej trzciny mieszkańcy wysp, budują łodzie zwane balsas. Trzcina totora,stanowi też jeden z głównych składników ich pożywienia. Wyjazd do Boliwii.Przekroczenie granicy peruwiańsko-boliwijskiej w Kasani, zmiana czasu naboliwijski (jedna godzina do przodu). Postój w Copacabana i wizyta w KościeleMaryjnym – miejscu kultu Matki Boskiej Gromniczej (Candelaria) i pielgrzymek ztym zwiazanych. Msza Święta. Obiad. Przejazd do La Paz, położonego na stokuKordyliery Królewskiej, pomiędzy szczytami Chacaltaya (byłym najwyżej położonymna świecie torze narciarskim). Zakwaterowanie w hotelu. Spacerem, zwiedzamyadministracyjną stolicę Boliwii (Wysokie Peru). Blisko hotelu znajdują sięuliczki, na których dominuje handel uliczny. Zwiedzanie „targu czarownic”.Nocleg.

Dzień 9, La Paz
Śniadanie. Msza Święta w kościele San Francisco.La Paz, stolica administracyjna Boliwii jest najwyżej położoną stolica naświecie (3,600 m n.p.m.). Została założona w 1548 roku przez Alonso de Mendozana miejscu osady Indian Chuquiago. Wycieczka do leżącej na obrzeżach miastaDoliny Księżycowej nazwanej tak ze względu na fantastyczne formy erozyjne tworzącekrajobraz nie z tej ziemi. Powrót do centrum miasta: Plaza Murillo, gdzieznajduje się Pałac Prezydencki, Parlament i Katedra; punkt widokowy skądrozpościera się panorama na cale miasto; intrygujący targ czarownic pełenamuletów, dziwnych mikstur i ziół. Spacer po targowych uliczkach z ludowymrękodziełem. Obiad. Czas wolny na spacer i zakupy. Nocleg.

Dzień 10, La Paz-Puno
Po śniadaniu powrót do Puno. Wycieczka do ruinsiedziby jednej z najstarszych kultur preinkaskich Tiahuanaco, znajduje się tamsłynna monolityczna Brama Słońca z podobizna legendarnej postaciantropomorficznej Wiracochy. Msza Święta. Kolacja z folklorem. Nocleg.

Dzień 11, Puno – Cusco
Po śniadaniu przejazd do Cusco, w drodzezwiedzanie ważnych miejsc historycznych takich jak Pucara i Raqchi (kompleksarchelogiczny ze Świątynią Wiracocha). Zatrzymamy się także na przełęczy LaRaya, znajdującej się na wysokości 4.350 m n.p.m., gdzie łączą się KordylieraWschodnia i Zachodnia, tworząc tzw. węzeł Vilcanota. Zaczyna tam swój biegrzeka Urubamba, na tym odcinku zwana Vilcanota. Obiad. Postój w miasteczkuAndahuaylillas, gdzie znajduje się piękny kościółek z XVI wieku. Msza Święta.Dojazd do historycznej stolicy Państwa Inków Tahuantinsuyo – Cusco (w językukeczua Qosqo oznacza pępek świata). Nocleg.

Dzień 12, Dolina Inków
Śniadanie. Wycieczka do Świętej Doliny Inków -niepowtarzalnej, pełnej urokliwych krajobrazów doliny, leżącej nad rzekąWillkamaju (Święta Rzeka) obecnie zwaną Urubamba. Wybierzemy się z wizytą doruin obiektu archeologicznego Pisac w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Napołudniowo-wschodnim zboczu góry znajdują się uprawne tarasy, nad którymi wijąsię trudne do przebycia ścieżki, tunele wyryte w skale, mury i place.Odwiedzimy ludowe targowisko w Pisac, gdzie do tej pory odbywa się handelwymienny. Obiad. Kontynuujemy przejazd świętą doliną, aż do miasteczkaOllantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów, dzięki czemu jest jednymz najlepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków. Nadmiasteczkiem znajdują się imponujące ruiny o tej samej nazwie. Poznamy różnestyle budownictwa, od prostych wykorzystywanych przy budowie tarasów rolniczychi konstrukcyjnych do zaawansowanych przeznaczonych tylko do budowy świątyń.Jest trudno uwierzyć, że radzili sobie z ręczną obróbką wielkich monolitów,gdzie każdy z nich jest dziełem sztuki. Wartość zaginionej technologiiniewątpliwie niezmiernie przewyższa wartością wywiedzionego złota do Hiszpanii.W czasach Inków było to ważne miejsce pod względem strategicznym, administracyjnym,a przede wszystkim rolniczym jak o tym oświadczą tarasy doświadczalne,spichlerze i przedstawienia postaci Kaplana Andyjskiego na stoku wzgórzaPinkuylluna. Wiąże się z Ollantaytambo niejedna tajemnica nie rozwiązana. MszaŚwięta. Nocleg w hotelu w dolinie.

Dzień 13, Machu Picchu
Po śniadaniu udajemy się na dworzec kolejowy ijedziemy pociągiem turystycznym „Expedition”, aż do Aguas Calientes.Zaobserwujemy drastyczna zmianę klimatu i roślinności pomiędzy górami a takzwaną wysoką dżunglą. Przesiądziemy się do małych autobusów, aby krętą drogawśród bujnej tropikalnej roślinności dotrzeć do ruin tzw. „Zaginionego MiastaInków”. Miasto Machu Picchu, którego nazwa w języku keczua oznacza Stara Góra,zostało „odkryte” światu w 1911 roku przez amerykańskiego historykaposzukiwacza przygód Hirama Binghama dzięki publikacji w prestiżowym NationalGeografic. Kronikarze hiszpańscy ani słowem nie wspominają o słynnych ruinach.Prawdopodobnie miasto to zostało opuszczone jeszcze przed najazdem Hiszpanów idzięki temu uchowało się przed ich niszczycielska siłą. Po zwiedzaniuposzczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu orazkalendarza słonecznego trzeba koniecznie wspiąć się po niezliczonych kamiennychstopniach, by przy samotnej chatce strażnika podziwiać ruiny w całej ichokazałości, łącznie z widokiem na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, któraopływa kamienne Miasto, wijąc się w głębokim, 400-metrowym kanionie.Fakultatywnie: wspinaczka na bratni dualistycznie szczyt Huayna Picchu (MłodaGóra), skąd rozpościera się wspaniały widok na Machu Picchu (wstep ok. 15 USD,należy zarezerwować w momencie potwierdzenia udziału w wycieczce, limit dzienny400 osób). Msza Święta. Obiadokolacja. Powrót pociągiem do Cusco, nocleg.

Dzień 14, Cusco
Śniadanie. Msza Święta. City tour. Nasząwędrówkę po Cusco rozpoczynamy od zwiedzania centrum miasta: Plaza de Armas,Katedry, Coricancha (Świątyni Słońca). Zgodnie z charakterystyką kulturandyjskich, Inkowie stworzyli plan miasta Cusco w kształcie pumy, którego głowąjest imponujący obiekt Sacsayhuaman. Miejsce to, zgodnie z charakterystykąważnych budowli Inków było wielofunkcyjne, miało więc charakter religijny iadministracyjny; jego majestatyczne rozwiązanie architektoniczne zostałowykorzystane w celach militarnych w okresie upadku państwa Inków. Na terenachSacsayhuaman, odbywa się coroczne święto zwane Inti Raymi, które jest jedną zwielu manifestacji wynikającej z procesu synkretyzmu kultury hiszpańskiej iinkaskiej. Inti Raymi odbywa się w dniu 24 czerwca (dzień katolickiego świętegoJana), z udziałem aktorów i setek statystów ubranych w stroje stylizowane na tez czasów świetności Państwa Inków. Zwiedzimy również labirynt i miejsce kultuQuenqo, obiekt militarny i kontroli migracyjnej Puka – Pucara oraz świątyniępoświęconą kultowi wody, Tambo Machay, zwaną niesłusznie „Łaźnią Inki” gdyżobrzędy związane z kultem wody nie wiąże się z kąpielą. Woda tryska znieskazitelnie czystego źródła do dziś niezlokalizowanego. Kolacja. Nocleg.

Dzień 15, Cusco-Lima
Śniadanie. Msza Święta. Przejazd na lotnisko i przelot do Limy. Pożegnalny obiad w hotelu Przejazd na lotnisko. Wylot z Peru. Powrót do Warszawy ok. 21.40.

CENA: 2 300 USD + 4 550 PLN / osobę plus ok. 130 USD (punkt 2.7 poniżej)

CENA ZAWIERA:

1.1 Noclegi w hotelach 3/4 * na bazie pokoi dwuosobowych. Dopłata do jedynki 540 USD
1.2 Przelot samolotem liniami rejsowymi Warszawa – Lima – Warszawa (z międzylądowaniem)
1.3 Śniadania, obiady, kolacje zgodnie z programem poza 1-szym dniem.
1.4 Przejazdy prywatnymi
1.5 Transfery z i na lotniska/dworzec autobusowy
1.6 Pociąg typu Expedition Ollantaytambo/Aguas Calientes /Ollantaytambo
1.7 Opłaty wstępów i zwiedzanie obiektów zgodnie z programem
1.8 Obsługa lokalnego wyspecjalizowanego przewodnika z językiem angielskim
1.9 Opieka duchowa kapłana
2.1 Przewodnik z językiem polskim
2.2 Ubezpieczenie KL, NNW, bagaż

CENA NIE ZAWIERA:

2.3 Wyżywienia oprócz ww.
2.4 Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, alkohole, rozmowy telefoniczne, itp.
2.5 Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (KR) i chorób przewlekłych (CP)
2.6 Zwyczajowych napiwków
2.7 Jednego lokalnego lotu na trasie Cusco-Limaz opłat lotniskowych ok. 130 USD

UWAGA!

• Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub wwyniku obustronnego uzgodnienia. W takim przypadku będziemy proponowaćalternatywne (równomierne finansowo) rozwiązania zastępcze. Nierównoważnefinansowo rozwiązania wymagają dopłaty nadwyżki w stosunku do obliczonegokosztorysu.

• Każdy zmiana danych osobowych na wyemitowanych lokalnychbiletach lotniczych wiąże się z oplata w wysokości USD 36 USD
• Dane uczestników wraz z numerami paszportów irooming listą należy wysłać najpóźniej 45 dni przed rozpoczęciem wycieczki,
• Cena może ulec zmianie w przypadku wzrostukursu waluty, wzrostu kosztów transportów, wzrostu opłat urzędowych, wzrostuceny wstępów do zwiedzanych obiektów, podatków lub opłat lotniskowych niepóźniej niż do 20 dni przed planowanym rozpoczęciem wycieczki
• Miejsca w proponowanych hotelach będziemymogli potwierdzić dopiero po założeniu rezerwacji. W razie braku miejsc zostanązałożone rezerwacje w hotelach o podobnym standardzie.

Zapisy przyjmuje: o. dr Feliks Rachwalik OFM (felix[małpka]onet.eu)
tel. (whatsapp) +48 888 77 88 30
(Uwaga: jeśli nie odpowiadam na tel. to proszę o kontakt na whatsapp lub maila)

ORGANIZATOR (Biuro Turystyczne „Galilea Travel” – MARIUSZ WIJAS) ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ ZMIAN W PROGRAMIE

ul. Ks. Kar. Stefana Wyszyńskiego 1, 43-100 Tychy,
tel: 32 131 86 62 kom: +48 516 145 668

Niniejsza oferta nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a dane w niej zawarte mają jedynie charakter informacyjny i mogą ulec zmianie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.