Nazaret

3 thoughts on “Nazaret”

 1. Bartek pisze:

  Miejsce gdzie jedno ciche „tak” przyniosło nam wolność i nowe życie. Różaniec przy Bazylice Zwiastowania pokazuje dynamikę i tętniącą wiarę mieszkających tam ludzi.

 2. Sebastian pisze:

  Nazareth nie istniał w czasach Jezusa,było to miejsce pochówku zmarłych,a jak wiemy tradycja żydowska zakazywala budowy jakiegokolwiek osiedla przy cmentarzu.Dlaczego kłamiecie?

  1. o. Feliks pisze:

   Witaj Sebastianie! Cieszę się, że piszesz. Podobnie do sprawy Nazaretu jak Ty podchodzili egzegeci chrześcijańscy sprzed połowy XX w. twierdząc, że Nazaret to wymysł Franciszkanów, chcących zachęcić pielgrzymów do odwiedzania tego miejsca. Stąd też nasi bracia przeprowadzili wykopaliska archeologiczne, które ukazały całą prawdę – pod mozaikami z kościoła bizantyjskiego natrafiono w basenie chrzcielnej na kamienie pokryte zaprawą, które należały do wcześniejszej budowli sakralnej zbudowanej w stylu synagog z III w. Pod posadzką klasztoru zaś znaleziono przedmioty z II-III w. Była tam zatem budowla judeochrześcijańska (wiemy ze znalezionych inskrypcji). Do utworzenia tego sanktuarium wykorzystano dawne groty i zbiorniki na zborze, będące wokół groty Zwiastowania, która z kolei stanowiła dolną i tylną część domu Najświętszej Maryi Panny. Dom ten został przekształcony w kościół. Te szczegóły znajdziesz również w: D. Baldi, W Ojczyźnie Chrystusa, Kraków – Asyż 1993, 279-280. Wykopaliska prowadził w 1955 R. Bellarmino Bagatti. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.