Święcenia w Jerozolimie

 

28883

Kościół Najświętszego Zbawiciela 29 czerwca 2016 r. został wypełniony po brzegi z powodu celebracji święta śww. Piotra i Pawła oraz z powodu święceń 10 braci franciszkanów: sześciu kapłanów i czterech diakonów. Niektórzy spośród nich należą do Kustodii Ziemi Św., inni – wysłani przez swoje diecezje – powrócą. Nie wszyscy jeszcze znają misję, która zostanie im powierzona w najbliższym czasie.

Brat Mario pochodzi z Meksyku i po czterech latach pobytu w Jerozolimie przygotowuje się do powrotu do swego kraju: „Studiowanie tutaj, ze studentami pochodzącymi z całego świata, jest doświadczeniem ubogacającym. Pozwala odkryć rzeczywistość innych Prowincji i doświadczyć powszechności Zakonu Braci Mniejszych. Życie w Ziemi Św. jest okazją do lepszego poznania Pisma Św.”

Przyjmowanie przez Kustodię studentów z różnych Prowincji pozwala na uwrażliwienie poszczególnych braci na ważność misji, którą Kustodia podejmuje: strzeżenie świętych miejsc. „Chciałbym prosić o pozwolenie na oprowadzanie grup pielgrzymkowych. Żyjąc tutaj dobrze poznałem rzeczywistość Kustodii i jej dzieła, w ten sposób będę mógł przekazać je dalej także w Meksyku” – dodaje br. Mario.

Pomiędzy nowymi diakonami jest także br. Andrew, chyba najbardziej znany wśród pielgrzymów. Od 15 lat jest zakrystianem w Bazylice Bożego Grobu i poprosił o zostanie diakonem stałym w roku dedykowanym życiu konsekrowanemu. „Pozwoli mi to na lepsze służenie Bogu, Kościołowi oraz ludziom” – dodaje br. Andrew. Ukończył on studia teologiczne u Salezjanów i będzie mógł lepiej wykorzystać swoje nowe zadania jako diakon, służąc pielgrzymom ze wszystkich stron świata.

Mszy św. z udzieleniem sakramentu kapłaństwa przewodniczył J. Eksc. Ks. Bp Fuad Twal (czyt. Tual), Patriarcha Jerozolimy. Obecni byli także Delegat Apostolski, Ks. Bp Giuseppe Lazzarotto, przedstawiciele różnych wspólnot chrześcijańskich z Jerozolimy, liczni kapłani.
W homilii Patriarcha Jerozolimy podkreślił wielkie zadania, odpowiedzialność i ofiarę, z jakimi związane jest podjęcie tej misji „pod prąd” aktualnej społeczności. Homilię zakończył słowami: „Wasze święcenia są darem Boga dla Kustodii i dla Kościoła lokalnego i powszechnego.”

Ojciec Kustosz Pierbattista Pizzaballa ofm zakończył celebrację dziękując szczególnie rodzinom, które podarowały swoich synów Zakonowi i Kościołowi.

Święcenia otrzymali:
Kapłańskie:
Dk. Ulise Zarza ? Argentyńczyk, należy do Kustodii Ziemi Św.
Dk. David Grenier ? Kanadyjczyk, należy do Kustodii Ziemi Św.
Dk. Filip Durdevic ? Chorwat, należy do Prowincji Cyryla i Metodego w Chorwacji
Dk. Alberto Joan Pari ? Włoch, należy do Kustodii Ziemi Św.
Dk. Mario Berumen Mercado ? Meksykańczyk, należy do Prowincji Śww. Franciszka i Jakuba w Meksyku
Dk. Filiberto Dorantes Rodriguez ? Meksykańczyk, należy do Prowincji Śww. Franciszka i Jakuba w Meksyku
Diakonatu:
Br. Bozo Saraf ? Chorwat, należy do Prowincji Cyryla i Metodego w Chorwacji
Br. Andrew Ako-Hayford ? Ganijczyk, należy do Kustodii Ziemi Św.
Br. Hugo Pérez Villasana ? Meksykańczyk, należy do Prowincji Śww. Franciszka i Jakuba w Meksyku
Br. Rodolfo Ramírez De La Torre ? Meksykańczyk, należy do Prowincji Śww. Franciszka i Jakuba w Meksyku