Szkoła Ziemi Św. uderzona przez pocisk

30332

W sobotę, 21.05. 2016 r. około godziny 18.00 w szkołę Ziemi Świętej w Aleppo (Syria) uderzyła i eksplodowała rakieta, raniąc 2 osoby oraz zabijając jedną starszą kobietę, która w niej znalazła schronienie, wraz z innymi osobami.

Szkoła, która jest otoczona dużym parkiem, była postrzegana aż do dziś jako jedno z niewielu bezpiecznych miejsc w mieście. Bracia zaadoptowali ją jako miejsce do użyczania schronienia i dawania wypoczynku, co w tej wojnie niszczącej Aleppo jest bardzo ważne. W zeszłym roku przygotowano niektóre sale na przyjęcie około 20 starszych osób, które uciekły z własnych zbombardowanych domów. Podczas popołudniowego spotkania tych osób rakieta uderzyła w ścianę.

„Uderzenie i eksplozja były ekstremalnie gwałtowne” – deklarował o. Firas Lufti ofm, dyrektor szkoły, rozmawiając telefonicznie ze współbraćmi z Bejrutu: „Już nie ma żadnego bezpiecznego miejsca na 100%”.
W Aleppo bracia posiadają 3 centra: parafia św. Franciszka z Asyżu, parafia pomocnicza przy klasztorze w Er Ram oraz Szkoła Ziemi Św. W ostatnim czasie parafia św. Franciszka została dotknięta wybuchami 1 raz, zaś klasztor Er Ram – 5 razy.

W Syrii aktualnie przebywa 14 Franciszkanów, spośród których 5-u w Aleppo. Osoby pragnące wspomóc tamtejszych braci mogą to uczynić za pośrednictwem naszej Delegatury, bądź bezpośrednio w Kustodii Ziemi Św.