Apel franciszkanów

O stworzenie ?Strefy bezpieczeństwa? w Aleppo i innych ogarniętych wojną miejscach Syrii zaapelowali franciszkanie Ziemi Świętej.W liturgiczne wspomnienie św. Franciszka jego duchowi synowie proszą, aby wspólnota międzynarodowa przekazała kontrolę nad tym ?męczeńskim miastem? w ręce sił pokojowych ONZ.
Apel w imieniu franciszkanów wystosowali przełożony generalny Zakonu Braci Mniejszych o. Michael A. Perry i kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton. Sygnatariusze podkreślają, że jedynie ?Błękitne Hełmy?, działające na podstawie mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ i we współpracy z wszystkimi stronami zaangażowanymi w syryjski konflikt, są w stanie zagwarantować pokój w regionie. Zwraca się uwagę, że sprawą priorytetową jest obecnie natychmiastowe wstrzymanie działań wojennych i stworzenie warunków do niesienia pomocy humanitarnej. Na pierwszym planie winno się stawiać potrzeby ludności cywilnej, bez jakiejkolwiek dyskryminacji? ? czytamy w petycji franciszkanów o to, by ostatecznie ?wejść na drogę pokoju, pojednania i przebaczenia?.
Obecnie kilkunastu franciszkanów z narażeniem życia niesie posługę duszpasterską i pomoc wspólnotom chrześcijańskim m.in. w Damaszku i Aleppo, a także w miejscach przejętych przez fundamentalistów tzw. Państwa islamskiego.