Uroczystość Narodzenia Pańskiego

Dzisiejsza Uroczystość jest wielkim dziękczynieniem i wielbieniem Boga Ojca za dar swojego Syna. Razem z pasterzami radujemy się z tego co zwiastują nam aniołowi: Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan (Łk 2,10-11).

Dzisiaj dla tak wielu ludzi sprawy Boże przestały być ważne. W spisie rzeczy najważniejszych Bóg często znajduje się na szarym końcu. Dzisiaj wielu chrześcijan ma kłopoty z prawdą o Bogu bliskim. Trudno przychodzi im pogodzić się z przekraczającą wszelkie wyobrażenia bliskością Boga. Często także my wolimy mieć do czynienia z Bogiem dalekim, stojącym w bezpiecznej od nad odległości, z Bogiem, który za bardzo nie wtrąca się w nasze sprawy. Także nam marzy się czasem Zbawiciel potężny, jakiegoś rodzaju mag, który za jednym pociągnięciem rozwiąże definitywnie wszystkie nasze trudności.

Bóg, który kolejny raz przychodzi do nas w tajemnicy Bożego Narodzenia nie będzie narzucał nikomu swej obecności, jak nie narzucał się mieszkańcom betlejemskich domów, którzy nie otworzyli drzwi w noc Jego przyjścia na świat. On wyraża jedynie gorące pragnienie przyjścia do każdego z nas. I przyjdzie, jeśli mu na to pozwolisz.

Liturgia Słowa w Uroczystość Narodzenia Pańskiego wprowadza nas w świętowanie tajemnicy wcielenia Słowa Bożego, Emmanuela ? Boga z nami i zachęca byśmy zaprosili go do naszej rzeczywistości dnia codziennego.

Syn Boży wraz ze swoim przyjściem na świat, wraz ze swoim Wcieleniem przynosi nam światło każdemu z nas i pragnie być Światłem dla każdego człowieka. W Chrystusie Panu łatwiej jest nam dostrzec ciemności i mroki naszego życia, które oddalają nas od prawdziwej Światłości. Ale nic straconego! Przecież przychodzi On na świat od Ojca, przyjmuje wszystko co nasze, pełnie naszej natury, wszystko po to, aby nas zbawić z ciałem i duszą. Przychodzi, aby miłosierdziem swoim oczyścić człowieka z codziennego brudu, a co więcej, aby każdy z nas z całą mocą potrafił powiedzieć: Jezus jest Panem, oraz wyznać: Jezu ufam Tobie.

Kiedy dziś Zbawiciel się rodzi w grocie w Betlejem, usłysz, że to On waśnie nas poszukuje. Ciebie szuka Zbawca, by pokazać ci swoją dobroć i miłość. I proś Go, żebyś sobie uświadomił, od czego i za jaką cenę zostałeś zbawiony.

 

br. Fabian Skowron OCist