Ogród Oliwny – pieśni

1. Ogrodzie Oliwny, widok w tobie dziwny! Widzę Pana mego, na twarz upadłego. Tęskność, smutek, strach Go ściska! Krwawy pot z Niego wyciska. Ach, Jezu mdlejący, prawieś konający! 2. Kielich gorzkiej męki z Ojca Twego Ręki. Ochotnie przyjmujesz, za nas ofiarujesz. Anioł Ci się z nieba zjawia, o męce z Tobą rozprawia, Ach, Jezu strwożony, przed męką zmęczony! 3. Uczniowie posnęli, Ciebie zapomnieli, Judasz zbrojne roty stawia przede wroty. I wnet do Ogrójca wpada z wodzem swych zbirów gromada. Ach, Jezu kochany, przez ucznia sprzedany! 4. Chociaż ze swym ludem obalony cudem, Judasz z ziemi wstaje: „Jezusa wydaję”. Dopiero się nań rzucają, więzy, łańcuchy wkładają. Ach, Jezu pojmany, za złoczyńcę miany! 5. W domu Annaszowym, arcykapłanowym. W twarz pięścią trącony, upada zemdlony! Kajfasz Go w zdradzie pyta, a za bluźniercę poczyta. Ach, Jezu zelżony, od czci odsądzony! 6. Wnet, jak niegodnego prawa ojczystego. Wiodą Marii Syna przed sąd poganina. Tam nań potwarze rzucają, o stracenie nalegają. Ach, Jezu zhańbiony, jak łotr obwiniony! 7. Piłat bojaźliwy i niesprawiedliwy. Żydom ustępuje, Jezusa skazuje. Najpierw na ubiczowanie, potem na ukrzyżowanie. Ach, Jezu wzgardzony, na śmierć osądzony! 8. Nie wyrok Piłata skazał Zbawcę świata. Na śmierć tak hańbiącą, upokarzającą. Grzechy moje to sprawiły, że do krzyża Go przybiły. Ach, Jezu, ma wina – męki Twej przyczyna!

1. Ach, mój Jezu, jak Ty klęczysz W Ogrójcu zakrwawiony! Tam Cię Anioł w smutku cieszył, Skąd był świat pocieszony. Przyjdź, mój Jezu, Przyjdź, mój Jezu, Przyjdź, mój Jezu, pociesz mnie, Bo Cię kocham serdecznie. 2. Ach, mój Jezu, jakeś srodze Do słupa przywiązany. Za tak ciężkie grzechy nasze Okrutnie biczowany. Przyjdź… 3. Ach, mój Jezu, co za boleść Cierpisz w ostrej koronie. Twarz najświętsza zakrwawiona, Głowa wszystka w krwi tonie. Przyjdź… 4. Ach. mój Jezu, gdy wychodzisz Na Górę Kalwaryjską Trzykroć po ciężarem krzyża Upadasz bardzo ciężko Przyjdź… 5. A gdy, mój najmilszy Jezu, Na krzyżu już umierasz, Dajesz ducha w Ojca ręce, Grzesznym niebo otwierasz, Przyjdź… 6. Ach, mój Jezu, gdy czas przyjdzie, Że już umierać trzeba, Wspomnij na swą gorzką mękę, Nie chciej zawierać nieba Przyjdź… 7. Gdyś jest Sędzią postawiony Nad żywymi zmarłymi. Zmiłujże się nad duszami W czyśćcu zostającymi! Wieczny pokój, wieczny pokój, Wieczny pokój daj Panie! W niebie odpuszczenie.

1. Nocą ogród oliwny Śpią twardo wszyscy uczniowie Czuwa w bólu ogromnym I cierpi za nas Bóg-Człowiek Ref. Ojcze, jeśli możliwe Oddal ode mnie ten kielich Ojcze, jeżeli trzeba Chcę Twoją wolę wypełniać x2 2. Nocą klęczę przed Tobą Ucichły auta, tramwaje Wszystko w życiu zawodzi Jedynie Ty pozostajesz Ref. Ojcze, jeśli możliwe Oddal ode mnie ten kielich Ojcze, jeżeli trzeba Chcę Twoją wolę wypełniać x2 3. Nocą patrzę patrzę przez okno Na skrawek chmurnego Tyle w życiu cierpienia Lecz nie śmiem pytać: Dlaczego ? Ref. Ojcze, jeśli możliwe Oddal ode mnie ten kielich Ojcze, jeżeli trzeba Chcę Twoją wolę wypełniać x2

1. Przystąpcie bliżej grzesznicy A na mnie patrzajcie, Jeśli mnie jeszcze poznacie, Dobrze uważajcie, Jak jestem dla waszych złości Skatowany aż do kości; W sercu uważajcie, Na rany patrzajcie! 2. Tak wielcem was umiłował, Iżem zstąpił z nieba, Pracowałem dla człowieka, Co było potrzeba, Wyście mi za to oddali, Ciało moje skatowali, Na krzyż je przybili, I krew wytoczyli. 3. Jam was wszystkich ku zbawieniu, Wiódł i cuda czynił, Abym was wszystkich synami Światłości uczynił; Wyście mnie słuchać nie chcieli; Ciemności umiłowali, Mnąście pogardzili, Z miasta wyrzucili. 4. Patrzcie naprzód wy niebianie, Którzyście mnie znali, Jak mnie ludzie na tym świecie Srogo skatowali, Od stopy aże do głowy, Nie masz cząstki ciała zdrowej, Całym jest zraniony, Krwią moją oblany.

1. Spójrz, tam w górze, w oddaleniu- jakaś postać chyli się. W tak żałosnym rozmodleniu, klęczy Jezus, Boży Syn. 2. Cichutko śpi, Getsemani sad- lecz ciszę przerywa raz po raz, westchnienie i ból, bo straszny ten bój, przeżywa Jezus mój. 3. Jakże ciężką walkę stoczył- wolę Ojca przyjął sam, tam na wzgórzu, na Golgocie, On wykonał Boży plan. 4. Cichutko zaprasza ciebie tu- i popatrz, jak cierpiał tam wśród wzgórz, On zbawić cię chce, miłością się zwie, Pan Jezus kocha cię.