Koronawirus i Ziemia Św.

Z pewnością każdy z nas słyszał ostatnimi czasy o koronawirusie. To ważna rzecz, by dbać o zdrowie własne i zatroszczyć się także o zdrowie innych, szczególnie jeśli są pielgrzymami w Ziemi Świętej. W związku z przepisami bezpieczeństwa sanitarnego w Ziemi Św. również bp Jerozolimy – Pierbattista Pizzaballa, który niedawno wrócił z Włoch z kongresu nt. Ziemi Św., poddał się samo-kwarantannie.

A z innej beczki – mam dla Was wideo z odkażania Groty Bożego Narodzenia w Betlejem. Z nakazu ministra zdrowia Autonomii Palestyńskiej od jutra, tj. od 6.03., Bazylika i kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej jak i hotele w Betlejem zostają zamknięte na najbliższe 2 tygodnie. Także strefa okolic Jerycha w jakimś stopniu ma być niedostępna (szczegółów niestety nie znam).

W Betlejem mają być zamknięte sanktuaria dla gości zagranicznych, prawdopodobnie msze niedzielne w jakiś sposób z ograniczeniami dla ludności lokalnej mogłyby być celebrowane. Nasi bracia i ojcowie Franciszkanie, wraz z zakonnikami grecko-prawosławnymi i armenami ortodoksyjnymi łączą się we wspólnej modlitwie o ustanie tego wirusa, w intencji osób chorych oraz o pokój na świecie. Nabożeństwa wewnątrz Bazyliki Bożego Narodzenia będą bez przerwy odprawiane zgodnie z porządkiem „status quo”, niestety bez obecności wiernych (co wymuszają dziś opublikowane przepisy sanitarne). Czekam na Wasze komentarz i refleksje w związku z tą sytuacją…