Grecja w toku!!!

22.09.22r. wyruszyliśmy na pielgrzymkę. Z różnych stron dotarliśmy do Warszawy, skąd wyruszyliśmy liniami Aegen Airlines do Aten. Przylecieliśmy przed 23 czasu lokalnego. Spotkaliśmy na lotnisku panią przewodnik Nikolę Andrzejczyk oraz kierowcę – Spirosa. Czekała już na nas kolacja w lodówce. Po niej ewentualne spotkania w mniejszych grupach. Pojawiła się nawet propozycja „Godzinek”, ale przez ogólne przemęczenie nie została podjęta.

Dziś 23.09. wstaliśmy ok. 7.00, o 7.30 śniadanie, po czym poszliśmy na zwiedzanie Aten: zwiedzaliśmy Akropol

i Areopag, skąd przemawiał do Ateńczyków św. Paweł. (Dz 17)


Widzieliśmy Łuk Cesarza Hadriana oddzielający cześć rzymską od greckiej Aten

zobaczyliśmy też zmianę warty pod Parlamentem (przy Grobie Nieznanego Żołnierza), Stadion Panatenajski, tryptyk Ateński, W końcu już jedziemy w stronę Termopil, do historycznego miejsca bitwy miedzy Grekami i Persami. Postój pod pomnikiem Króla Sparty – Leonidasa. Przejazd do hotelu. Msza św. Kolacja i nocleg w Delfach.

24.09. wstaliśmy na Eucharystię, celebrowaną o 7.20, po czym śniadanie i piękny widok na Zatokę Koryncką z balkonu hotelowego

Następnie wyjazd do miejsca archeologicznego w Delfach, tu słynna Wyrocznia delficka wydawała wyrocznie na zapytania władców i innych pielgrzymów odnośnie postępowania,

Świątynia Apollina, miejsce przepowiadania Pytji w Delfach

tutaj także odbywały się słynne Igrzyska pytyjskie. Były one drugim co do ważności po igrzyskach olimpijskich wydarzeniem o charakterze religijno-sportowym w starożytnej Grecji.

Teatr, związany ze sztuką catharsis – oczyszczenia

Całość świętej drogi rozpoczyna się poniżej od Gimnazjon

oraz świątyni Ateny Pronaja a także źródła wody „kastalijskiego” do obmywania się przed wejściem do świątyni

W muzeum zobaczyliśmy różne eksponaty. M. In. Kurosi: Kleobis i Biton z przodu

I z tyłu:

Po zwiedzaniu przejazd do Ternopil, do historycznego miejsca bitwy miedzy Grekami i Persami. Postój pod pomnikiem Króla Sparty – Leonidasa.

Pole bitwy Termopile z pomnikiem Leonidasa

Potem zaś dojechaliśmy do hotelu na kolację i nocleg w Kalambace. Widok wspaniały. Podzielę się

Kalambaka – widok na Meteory

Po kolacji jeszcze mała przechadzka, by „spalić” nieco tych pyszności zjedzonych i oto efekt

Nocny widok na Meteory

Dziś rozpoczynamy od zwiedzania klasztorów, pierwszy – to Trójcy św. To tu nakręcono fragment filmu „James Bond – Only for your eyes” z udziałem śmigłowca ze Świdnika. Potem Monastyr św. Stefana, żeński.

Kolejny to Varlaan, zwiedzamy go od środka,

Dawna „furta” miejsce wciągania liną darów i osób

Św. Barbary czyli Roussanou, niżej położony. Zamieszkują go siostry

Monastyr Roussanou

Oraz Pierwszy Meteor – miejsce do którego dotarł św. Atanazy i gdzie założył pierwszy klasztor

W końcu klasztor św. Mikołaja, ostatni czynny klasztor na meteorach. Po nim już tylko przerwa obiadowa.

Monastyr św. Mikołaja

Mszę mamy przewidzianą w Werii, czyli biblijnej Berei, gdzie przemawiał św. Paweł (Dz 17, 10-15)

Kolejny punkt to wizyta w sanktuarium Demetriusza, patrona Salonik

Następnie wybraliśmy się na spacer nocą po Salonikach, czy też Tesalonikach, nieformalnej stolicy północnej Grecji i jednego z piękniejszych miast Hellady, które były jedną z pierwszych gmin chrześcijańskich, do której święty Paweł skierował dwa ze swoich listów i dwukrotnie ją odwiedził. Zobaczyliśmy m.in. takie budowle jak: Biała Wieża – symbol miasta oraz zabytki bizantyjskiej i wczesnochrześcijańskiej architektury wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wśród których jednym z najcenniejszych jest Bazylika św. Dymitra z zespołem katakumb, w których więziono świętego (zdjęcie powyżej), Łuk i Mauzoleum Galeriusza – późniejszy kościół św. Jerzego.

Teraz kolacja i nocleg

26.09. Śniadanko o 7.30 rozpoczyna nasz kolejny dzień. Niektórzy już odczuwają pewne napięcie mięśniowe – pielgrzymka to dzieło pokuty, również zmęczenie jest jej wyrazem. Dziś w planie: Przejazd do Filippi – starożytnego miasta Filipa Macedońskiego, które trzykrotnie odwiedził św. Paweł i którego mieszkankę – Lidię ochrzcił jako pierwszą Europejkę, a do mieszkańców – Filipian skierował jeden ze swych Listów. Zobaczymy teren wykopalisk ze śladami starożytności: forum, amfiteatr, dwie bazyliki oraz kryptę – prawdopodobne „więzienie św. Pawła”.

Więzienie św. Pawła w Filippi

Msza święta w Filippi.

Msza św. w miejscu chrztu Lidii

Kavala, czyli Neapolis, miasto do którego dotarł św. Paweł wraz z Sylasem i Tymoteuszem podczas swej pierwszej podróży do Europy (pomnik świętego Pawła, stary port i akwedukt).

Kościół św. Pawła w Kavali, Neapolis.

Mają dobre krewetki, muszę przyznać w tym nowym mieście. Jeśli tu się zjawicie polecam tavernę tuż za kościołem.

Dziś 27.09. Zaczęliśmy wcześnie od śniadania o 7.00. Szykujemy się na długą podróż. Wyjazd na Peloponez. Po godzinie podróży otrzymaliśmy wieść z hotelu, że ktoś zostawił swój bagaż! Dotrze jutro wieczorem do nas, ma szczęście nasza pątniczka! Po drodze zwiedzanie Myken, korzeni naszej kultury, z monumentalnym grobowcem Agamemnona.

Grób Agamemnona

Kultura mykeńska należy do jednej z najstarszych, obok minojskiej.

Mury cyklopowe przy bramie Lwów.

Przejazd do Nafplio, pierwszej stolicy niepodległej Grecji, spacer po starówce, gdzie odprawiamy Mszę świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Zostaliśmy przywitani przez lokalnego duszpasterza (przy okazji ma 15 miejsc dla pielgrzymów) Ks. Ryszarda.

Napflio

Przejazd i kolacja, nocleg w hotelu w Tolo. Dość nieszczęśliwie zostaliśmy rozlokowani (33 osoby w 3 hotelach!!!) Ale przynajmniej kolacja smakowała!

Widok z naszego hotelu w Tolo

28.09. zaczynamy śniadaniem o 7.00. Potem wyjazd na rejs statkiem.

Eucharystia przewidziana na 20.00 po czym kolacja. Ja zostaję w Tolo, by doświadczyć wrażeń kulinarnych (już wyszukałem odpowiednie miejsce w cenie dostosowanej do mojej kieszeni) i zażyć ostatnich promieni słońca przed powrotem do ojczyzny. Pozdrawiam

O 7.00 dziś Msza, następnie śniadanie, a po nim wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Starożytnego Koryntu, który kojarzony jest głównie ze św. Pawłem i jego ewangelizacją Europy. Tutaj założył największą gminę żydowską i tutaj spędził, aż 18 miesięcy. Zwiedzamy agorę z bemą (mównicą), z której przemawiał do Koryntian,

oglądamy świątynię Apollina z VI w p.n.e.,

poznajemy historie Heter, które służyły Afrodycie, jej świątynia jest na szczycie w tle. Oglądamy Krini Pirinii – fontanna z basenami.

Krini Pirinii


Postój nad Kanałem Korynckim, który jest fenomenem stworzonym przez człowieka. Łączy dzisiaj 2 morza: Jońskie z Egejskim oraz skraca podróż statkom z Europy do Afryki. Przejazd na lotnisko. Powrót do Polski.

1 komentarz do “Grecja w toku!!!”

  1. Pielgrzymka nasza była pełna wrażeń ,poznaliśmy dużo wspaniałych i ciekawych miejsc gdzie przebywał nauczał i przemawiał Sw.Paweł.O.Feliksie dziękujemy za opiekę i za każde ciepłe słowo skierowane do nas pielgrzymów Do zobaczenia na następnym szlaku pielgrzymowania.Barbara

Możliwość komentowania została wyłączona.