Turcja – śladami św. Pawła

Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy 7.10.2024 r. Spotkaliśmy się na lotnisku w Krakowie, gdzie odprawiliśmy Mszę św. w intencji pielgrzymów. Spotkaliśmy panie z biura Galilea Travel oraz naszego przewodnika – Andrzeja Kulbidę. Następnie odprawa i przelot LOT-em do Istambułu. Tam poznaliśmy lokalnego opiekuna Alego i przejechaliśmy do hotelu S Grand Hotel. Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Istambułu. Zaczęliśmy od mszy w kościele św. Antoniego i od wymiany walut.

Niektórzy udali się na rejs statkiem po Bosforze. Najważniejsza budowla dla nas tego dnia to Hagia Sofia – kościół wybudowany w czasach cesarza Konstantyna.

Zobaczyliśmy też meczet wybudowany na wzór Hagia Sofia, który miał jedno założenie architektoniczne – by być większym – meczet błękitny. Zwiedziliśmy także pałace sułtanów. Dzień zakończyliśmy zakupami na Wielkim Bazarze przechodząc przez hipodrom. Po czym hotel i obiadokolacja.

Następnego poranka o 7.00 wyruszyliśmy w kierunku Kapadocji. Zatrzymaliśmy się w muzeum anatolijskim a wcześniej odprawiliśmy mszę św. w kościele Jezuitów w Ankarze, tuż przy ambasadzie francuskiej. Potem postój przy słonym jeziorze i dalsza droga do Ürgüp, gdzie spaliśmy w hotelu Sinasos Arnovalley.

11.10. Ruszyliśmy o 5.25 na balony. Przepiękne doświadczenie.

O 8.00 śniadanie i potem msza w kościele Buraka,

zwiedzanie Kaymaki – podziemnego miasta,

po czym miasto kościołów Göreme (Zelve Open Air Museum) oraz Avanos ze ścianą skalną dla gołębi i sklepem z wyrobami ze skóry

po czym Paşabağ Vadisi z kapeluszami skalnymi i doliną wyobraźni z różnokształtnymi skałami. Potem obiadokolacja i niektórzy wybrali się na wieczór turecki.

Dziś o 6.00 śniadanie a o 7.00 wyruszyliśmy w stronę Ikonium (obecnie Konya). Tu byliśmy w kościele wspominającym św. Tymoteusza i Teklę

Następnie wchodzimy do sanktuarium sufiego – Muzeum Mevlana, założyciela zakonu tańczących Derwiszy

Stamtąd już droga do Pamukkale do hotelu przerywana stacjami benzynowymi. Większość toalet tutaj jest na tzw. „Małysza”!

Dziś w planie zwiedzanie biblijnej Laodycei. W apokalipsie św. Jan pisze upomnienie do kościoła lokalnego:

Obyś był zimny albo gorący!
A tak, skoro jesteś letni
i ani gorący, ani zimny,
chcę cię wyrzygać z mych ust.

” – tłum. dosłowne Ap 3,15b-16.

Następnie przybyliśmy do Pamukkale czyli biblijnego Hierapolis założonego prawdopodobnie przez króla Pergamonu Eumenesa II w pocz. II w. P.n.e. To tu był umęczony św. Filip Apostoł. Tu niedawno odnaleziono jego grób.

Kolejne miejsce to zbudowane z trawertynu (dwuwęglan wapnia tworzący martwicę kamienną) tarasy bawełniane ciągle jeszcze w Pamukkale (tur. Pamuk -bawełna, kale – twierdza, zamek). Mało kto kojarzy, że to właśnie z tego materiału wykonano fasadę bazyliki św. Piotra na Watykanie.

Niektórzy kąpali się w basenie Kleopatry

Inni zasiadali w Teatrze – widać nastawienie na sztukę.

Po południu w planie wypoczynek nad basenem w hotelu Tripolis.

14.10 wyruszamy w stronę Efezu. Dziś mamy zamiar zwiedzić Selçuk, miasto z ruinami starożytnego Efezu.

Powyżej ruin na wzgórzu słowików (Bülbül Daği) znajduje się Meryemana (z tur. Meryem Ana Evi – Dom Maryi Matki), gdzie zmierzamy by celebrować dziś eucharystię.

W Efezie odwiedziliśmy kościół gdzie podczas soboru efeskiego okrzyknięto Maryję Matką Bożą

Teraz jedziemy na Bazar w Kuşadası a potem wypoczynek w hotelu scala nuova

15.10 zaczęliśmy od śniadania. Potem Msza św. w Selçuk, w pobliżu bazyliki z grobem świętego Jana Ewangelisty i Apostoła. Potem wizyta w Bazylice

Ja podszedłem jeszcze pod świątynię Artemidy – bogini płodności. Aktualnie w remoncie

Potem zabrano nas jeszcze na 2 punkty zakupowe z olejkami i zlotem.

Teraz obiad i wypoczynek. 16.10 rano powstajemy by zjeść śniadanie. Obsługa jak wczoraj zaspała. O 8.00 wyjazd do Smyrny, dziś Izmir. Po drodze jak codziennie różaniec, dziś prowadzony przez III Zakon św. Franciszka z Asyżu. Celebrowaliśmy w konkatedrze św. Jana w Izmirze

Tu znajdują się też relikwie 4-ch Ewangelistów.

Zmierzamy już do Pergamonu. Pięknie położony z 2 miejscami archeologicznymi: Asklepion i Akropol. Byliśmy w pierwszej części, gdzie znajdują się miejsca związane ze sztuką uzdrawiania i święte fontanny.

Wyruszyliśmy już do naszego hotelu w Çanakkale, Hotel Troia Tusan.

Ostatni dzień naszej pielgrzymki zaczęliśmy od Eucharystii. Potem śniadanie i odwiedziny mitologicznej Troi

Potem przejazd przez Cieśninę Dardanele i jesteśmy już w Europie.

Kierujemy się do Istambułu, skąd odlecimy o 21.20 do grodu Kraka. Przewidywane lądowanie to 22.40. Pozdrawiamy

1 komentarz do “Turcja – śladami św. Pawła”

  1. Drodzy Pielgrzymi!

    Serdecznie Was pozdrawiam podczas waszej pielgrzymki. Każde z tych miejsc to nie tylko piękno przyrody, ale przede wszystkim głęboka historia i duchowe dziedzictwo, które pozostawi w Waszych sercach trwały ślad, który zostanie z Wami na długo.
    Z modlitwą i najlepszymi życzeniami,
    Mariusz.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.