Do Ministrów Prowincjalnych i Kustoszy
Do wszystkich Braci Mniejszych Zakonu
Do Komisarzy Ziemi Świętej
Rzym, z Kurii Generalnej Zakonu, 19 marca 2025 r.
Uroczystość św. Józefa, patrona Kościoła powszechnego
Drodzy Bracia,
Niech Pan obdarzy was pokojem!
Zwracam się do was pilnie i z przejęciem, aby zwrócić waszą uwagę na kluczowe znaczenie kolekty Wielkopiątkowej dla Ziemi Świętej w okresie wielkanocnym 2025. Ta tradycyjna zbiórka, ustanowiona przez Najwyższych Pasterzy, nabiera dziś nowego znaczenia, jeszcze bardziej dramatycznego i naglącego w świetle sytuacji przeżywanej w miejscach Świętych.
Udręczona ziemia, która domaga się naszej obecności
Jak wiadomo, Ziemia Święta przeżywa jeden z najtrudniejszych okresów w swojej najnowszej historii. Trwająca wojna przyniosła zniszczenie, rozproszyła rodziny i doprowadziła do wystawienia na próbę kruchą chrześcijańską obecność w tych miejscach. Nigdy wcześniej lokalnej społeczności chrześcijańskiej nie zagrażało zniknięcie z ziemi, na której narodziła się nasza wiara.
Nasi bracia z Kustodii Ziemi Świętej kontynuują swoją obecność obok ludności, pomimo bomb, pomimo strachu, pomimo codziennego ryzyka. Opieka nad kamieniami pamięci, które przypominają nam o historycznych podstawach naszej wiary w prawdziwe wcielenie Syna Bożego łączy się ze wsparciem dla konkretnych osób i troską o konkretne osoby, twarze i historie, które ucieleśniają dziś obecność żyjącego Chrystusa na tej udręczonej ziemi.
Podtrzymywanie chrześcijańskiej obecności
Chrześcijańska obecność w Ziemi Świętej jest cennym dobrem dla całego Kościoła powszechnego. Jest to Kościół Matka, z którego wszyscy wywodzimy się historycznie i duchowo. Jego zubożenie stanowiłoby nieodwracalną stratę nie tylko dla różnorodności dziedzictwa kulturowego i religijnego tego regionu, ale także dla żywego świadectwa Ewangelii, które przedstawiają ci chrześcijanie.
Poprzez Kolektę Wielkiego Piątku wspieramy:
1. Opiekę, troskę i utrzymanie Miejsc Świętych, które są podstawą tożsamości chrześcijan Ziemi Świętej i nadal przemawiają do pielgrzymów z całego świata o tajemnicy Wcielenia i naszego Odkupienia.
2. Codzienną pomoc lokalnym rodzinom chrześcijańskim potrzebującym konkretnej pomocy by przetrwać i nie być zmuszonym do emigracji.
3. Katolickie szkoły Kustodii, które zapewniają wysokiej jakości edukację dlaponad 10 000 uczniów, studentów, chrześcijan i muzułmanów, budując w tensposób mosty dialogu i pokoju.
4. Placówki opieki zdrowotnej i społecznej, które w czasie wojny stają się kołem ratunkowym dla rannych, wysiedlonych i uchodźców, od Syrii po Liban, po Zachodni Brzeg Jordanu aż do Cypru i Rodos.
5. Działalność duszpasterską i społeczną parafii, które podtrzymują żywą wiarę i nadzieję w obliczu podziałów i nienawiści, a także potrafią zintegrować liczne społeczności migrujących pracowników.
Pilne zadanie
W związku z tym proszę o podjęcie osobistego zaangażowania i zwiększenia wrażliwości w waszych wspólnotach braterskich i wszystkich wspólnotach chrześcijańskie powierzonych naszej opiece duszpasterskiej:
– Starannie przygotujcie Kolektę Wielkopiątkową, wyjaśniając wiernym jej kluczowe znaczenie w tym historycznym momencie.
– Zorganizujcie chwile modlitwy, czuwania i drogi krzyżowe poświęcone sytuacji Ziemi Świętej w tygodniach poprzedzających Wielkanoc.
– Ściśle współpracujcie z Komisarzami Ziemi Świętej w swoich regionach, ułatwiając ich pracę animacyjną i uświadamiającą.
– Zadbajcie, aby zebrane środki były niezwłocznie przekazywane Komisariatom oraz następnie do Kustodii, aby odpowiedzieć na najpilniejsze potrzeby.
Przypominam, że nie jest to inicjatywa opcjonalna, ale obowiązek całego Kościoła, jak wielokrotnie oświadczała Stolica Apostolska za pośrednictwem Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich. Zebrane fundusze są wykorzystywane w sposób przejrzysty i odpowiedzialny na dzieła duszpasterskie i socjalne Kustodii.
Jako synowie świętego Franciszka, który tak bardzo kochał Ziemię Świętą i chciał, aby jego bracia byli jej opiekunami, spoczywa na nas szczególna odpowiedzialność. Nasz Seraficki Ojciec zaprasza nas dzisiaj, poprzez pilne potrzeby naszych braci i sióstr w Ziemi Świętej, do bycia budowniczymi pokoju i świadkami nadziei.
W tym roku jubileuszowym kiedy przygotowujemy się do świętowania Wielkanocy Pańskiej, uczyńmy wołanie chrześcijan Ziemi Świętej naszym własnym. Nie pozwólmy, by ich nadzieja się zubożyła, nie pozwólmy, aby to żywe świadectwo zgasło w miejscach, które oglądały wędrującego Jezusa.Dziękuję Wam za to, co zrobicie i zapewniam Was o mojej pamięci w modlitwie, szczególnie w Miejscach Świętych. Niech Pan błogosławi i podtrzymuje wasze zaangażowanie.
Pozdrawiam Bratersko,
Br. Massimo Fusarelli, OFM
Minister generalny