Słuchanie wspólnoty lokalnej

Dziś, 20.11., dzień poświęcony na słuchanie wspólnoty żyjącej w Ziemi Św. Zaproszeni zostali o. Stefan Milovitch, br. Sinisza Srebrenovići oraz studenta z SBF Juan David. O. Stefan opowiadał o Muzeum archeologicznym, a także o swojej posłudze liturgicznej.

Wspominał także o życiu w Kustodii w trudnym czasie wojny, gdy nie przybywają pielgrzymi. Sinisza dodał, że obecność braci w Ziemi Św. przez lata i nawet wieki była związana z modlitwą w miejscach najświętszych a nie z pielgrzymami. To dopiero ostatni czas związany był z masowym napływem pielgrzymów. Obecnie niezależnie od obecności czy braku pielgrzymów modlitwa trwa. Juan z kolei opowiadał o rozwoju swojego powołania i o tym jak z Kolumbii trafił do Ziemi Św.

O. Stafan opowiadał że wewnątrz muzeum odnaleziono aptekę z 16. w., która służyła nie tylko chrześcijanom ale i muzułmanom i żydom. Tak więc bracia byli stale otwarci na różne kultury i osoby z różnych środowisk życia. Juan dopowiedział, że archeologia ma jeszcze dużo do zrobienia. Wydawać by się mogło, że te kamienie są nic nie znaczące. Ale te kamienie „mówią” poprzez to, co na nich odnajdujemy, jak np. inskrypcje. Na przestrzeni wieków pielgrzymi wiedzieli, że przybycie do Ziemi Świętej jest związane z ryzykiem nawet utraty życia. Ale przybywali by oddychać powietrzem Jezusa, by doświadczyć pustego grobu, by móc modlić się w miejscach świętych. Dziś znów pielgrzymka związana jest z ryzykiem.

Następna osoba, którą spotykamy jest br. Rosario Pierri OFM ze Studium Biblicum Franciscanum. Przybliżył historię kursów odnowy biblijno-teologicznych. Rozpoczął od założyciela o. Bagattiego, o. Bissoli, o. Placido Robert, następnie o. Claudio Bottini, o. Massimo Pazzini i br. Rosario.

W 1981 o. Stanislao Loffreda rozpoczął kursy dla asystentów duchowych pielgrzymów. Było ich około 15.

Ale instytucje nie składają się z budynków lecz przede wszystkim z osób, które je tworzą. Nasi profesorowie nie tylko są zaangażowani w naukę, lecz także w ewangelizację.

Jeśli ktoś jest zainteresowany studium to zapraszam na stronę

https://cmc-terrasanta.org/it/media/news/32680/tra-scienza-e-fede:-il-centenario-dello-studium-biblicum-franciscanum

Po wykładach obiad na refektarzu klasztoru San Salvatore, bardzo dobry zresztą.

Popołudniowe spotkanie rozpoczął fra Matteo Munari OFM mówiąc o słuchaniu głosu Boga w czasach kryzysu. Wspomniał o kilku fragmentach Biblii gdzie jest ukazana scena z Bożym głosem. Np. scena z raju, spotkanie Boga z Eliaszem, scena Przemienienia Pańskiego.

Po południu spotykamy się na pracy w grupach. Kolacja dziś nieco wcześniej byśmy mogli dojść na godzinę świętą do Getsemani.


Odkryj więcej z Ziemia Św. "po franciszkańsku"

Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wpisy na swój adres e-mail.

Odkryj więcej z Ziemia Św. "po franciszkańsku"

Zasubskrybuj już teraz, aby czytać dalej i uzyskać dostęp do pełnego archiwum.

Czytaj dalej